71-IMG_0333 Dobiegł końca trzyletni projekt Baltic Rally – Bałtyckie mistrzostwa amatorów w grach zespołowych programu Południowy Bałtyk realizowanego wspólnie przez Miasto Lębork oraz Lęborskie Towarzystwo Sportowe UNIA. W piątek 17 października odbyło się oficjalna konferencja kończąca projekt Baltic Rally. Gościem specjalnym był były wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce Paweł Papke oraz prof. UG dr hab. Jacek Zaucha. Wśród gości zaproszonych znaleźli się zagraniczni partnerzy projektu, lęborscy siatkarze amatorzy, przedstawiciele szkół lęborskich szkół, kibice i sympatycy amatorskiego sportu oraz lęborskie władze samorządowe.

10-IMG_0106

Podczas konferencji zaprezentowane zostały cele projektu jak również jego założenia i zrealizowane wydarzenia. Podpisane zostało również międzynarodowe porozumienie dotyczące współpracy miedzy miastami: Lębork, Greifswald i Kretinga we współpracy przy organizacji amatorskich rozgrywek siatkarskich.

08-IMG_0074

Kolejnym wydarzeniem kończącym projekt był międzynarodowy turniej siatkówki, który odbył się w sobotę 18 października w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Lęborku. Od godziny 10:00 do 19:00 trwały rozgrywki siatkarzy amatorów. Dodatkowo odbył się turniej siatkówki kobiet o puchar Lęborskie Towarzystwa Sportowego UNIA. W międzynarodowym turnieju wzięło udział 6 zespołów: AZS Lębork, Romek Lębork, Bojan Żubry Lębork, HSG UNI Greifswald, Kretinga oraz międzynarodowy zespół Baltic Rally Team. Zespoły grały systemem każdy z każdym co pozwoliło konfrontację ze wszystkimi zespołami. Turniej odbywał się na dwóch boiskach jednocześnie i był bardzo wyczerpujący. Niepokonanym zespołem tego dnia okazał się zespół Bajan Żubry, który wygrał wszystkie 5 meczy i zasłużenie wygrał całe rozgrywki.

70-IMG_0323

Sytuacja z miejscem 2 i 3 była już bardziej skomplikowana. Romek Lębork i zespół Kretinga miały tą samą liczbę wygranych meczy, różnił ich tylko jeden set na korzyść zespołu Romek Lębork, który cieszył się ze zdobycia 2 miejsca. Zawodnicy z Litwy zajęli 3 miejsce i brązowe medale. Tuz za podium sklasyfikowany został zespół AZS Lębork. 5 miejsce zajęli zawodnicy HSG Uni Greifswald a ostatnie miejsce przypadło zespołowi Baltic Rally Team w którym grali zawodnicy z trzech miast: Lębork, Greifswald, Kretinga. Był to zespół partnerów projektu którzy na zakończenie zagrali we wspólnym zespole.

32-IMG_0064

Zostały również wręczone wyróżnienia indywidualne w zespole z Litwy najlepszym zawodnikiem został kapitan zespołu Kazys Mačiulskis, z zespołu Romek Lębork wyróżniony został Grzegorz Zieliński, natomiast MVP turnieju został najmłodszy i zarazem najlepszy zawodnik Piotr Dawid ze zwycięskiego zespołu Bojan Żubry.

Podczas podsumowania międzynarodowego turnieju siatkówki odbyło się również podsumowanie turnieju kobiet. Najlepszym zespołem okazał się zespół Kit Kat, srebrne medale przypadły zespołowi Dream Team a trzecia lokata przypadła najmłodszemu zespołowi Gim nr 2 w Lęborku.

61-IMG_0286

Wszystkim zespołom uczestniczącym w turnieju puchary i medale wręczali: przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Lęborku Marian Kurzydło oraz Elżbieta Rekowska – Klassa oraz Marcin Klukowski przedstawiciel Lęborskiego Towarzystwa Sportowego UNIA.

Międzynarodowy turniej zakończony został wspólnym zdjęciem i zapowiedziami kolejnych spotkań na arenie międzynarodowej.